Stručni skup – Kako privući investicije u vojvođanske opštine

NALED i Vlada AP Vojvodine – Pokrajinski sekretarijat za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, organizovali su 30. juna 2014. godine u Pećincima, prvi u nizu stručnih skupova u okviru projekta „Povoljno poslovno okruženje kao pokretač razvoja Vojvodine“.

pecinci 2-1

Projekat ima za cilj promociju razvojnih potencijala i najboljih praksi u radu lokalnih samouprava, jačanje kapaciteta opština za ciljanu promociju investicija i uvođenje međunarodnih standarda povoljnog poslovnog okruženja u Vojvodini. Kroz direktan razgovor sa predstavnicima lokalne privrede, stranih investitora, razvojnih agencija i međunarodnih organizacija, gradovi i opštine iz Vojvodine imaće priliku da saznaju kako da stvore podsticajnu poslovnu klimu za razvoj prioritetnih grana privrede.

Predstavnicima lokalnih samouprava i privrede u Vojvodini, u uvodnom delu obratili su se Branislav Nedimović, član IO NALED-a i gradonačelnik Sremske Mitrovice i Dubravka Kovačević Subotički, predsednica opštine Pećinci. U panel diskusiji o tome kako privući investicije iz oblasti autoindustrije u vojvođanske opštine, govorili su Branislav Bugarski, pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i LS, Ivo Somr, direktor kompanije Mitas Tyres, Igor Vijatov, direktor Automobilskog klastera Srbija i Damir Patarčić, savetnik za strane investicije u VIP fondu.

pecinci 1

Branislav Nedimović je rekao da za uspešno privlačenje ulaganja nije najvažnija infrastruktura već dobra administracija koja investitoru nudi sigurnost i poštuje dogovore. „U savremenom svetu najvažnije je raditi po standardima i u tom pravcu lokalnim samoupravama može puno da pomogne prolazak kroz proces certifikacije koji sprovodi NALED. Do sada je 31 lokalna samouprava dobila certifikat o povoljnom poslovnom okruženju i pojavljivanje Sremske Mitrovice na listi najboljih investicionih destinacija Financial Times-a ne bi bilo moguće bez NALED-a. Zato pozivam kolege iz lokalnih samouprava da se uključe u program certifikacije“, rekao je Nedimović.

Prema rečima Nedimovića u narednih nekoliko godina, na prostoru između Beograda, Novog Sada i Šida, možemo da očekujemo investiciju jednog giganta iz automobilske industrije, a to možemo da zaključimo na osnovu pozicioniranja proizvođača komponenti i načina na koji posmatraju Srbiju i celi region.

Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski istakao je da je ključ uspeha za privlačenje investicija u Vojvodinu u opremanju industrijskih zona u koje bi došli ulagači i prilagođavanju obrazovnog programa potrebama ulagača, ali pre svega u dobroj administraciji.

„Ono što ne odgovara istini su tvrdnje da je administracija loša. Situacija u tom pogledu nije ista od opštine do opštine. Trebalo bi da nastavimo da razvijamo efikasnu administraciju, koja je kičma sistema, a jaku administraciju čine jake institucije dok jake institucije čine jaki pojedinci. Rezultat u Vojvodini je evidentan, privukli smo 6,6 milijardi evra i imamo novih 70.000 radnih mesta“, rekao je Bugarski.

pecinci 2
On je podsetio da je Vojvodina napravila razvojnu agendu do 2020. i razvija „Vojvođanski standard“, koji je komplementaran sa NALED-ovim certifikatom o povoljnom poslovnom okruženju i koji od lokalnih samouprava zahteva da kreiraju strategije razvoja za narednih šest godina, kao i da imaju kvalitetne Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj koje će brinuti o komunikaciji s privredom.

Ivo Somr, direktor češke kompanije Mitas Tyres, koja proizvodi pneumatike za poljoprivrednu i građevinsku mehanizaciju u Rumi, naglasio je da nije dobro za Srbiju da smanjuje poreske kredite i povećava porez na dobit, jer će investitori morati da razmisle šta dalje kada podsticaji na osnovu kojih su došli prestanu da važe. Kao ključne instrumente za privlačenje ulaganja on je naveo postojanje dobre administracije, podršku države i dobar obrazovni sistem. Somr je rekao da Mitas ima problem da nađe visokokvalifikovane radnike i dodao da je cena ulaganja tek na petom mestu liste prioriteta investitora.

Damir Patarčić, savetnik u VIP fondu, podsetio je da je u Vojvodini investirano oko 330 miliona evra u prateću automobilsku industriju i otvoreno 11.000 radnih mesta. Kao problem je naveo činjenicu da je reč o ulaganjima koja su podrazumevala niskokvalifikovanu radnu snagu jer je osnovni razlog dolaska bilo smanjenje troškova. “U Srbiji kablovske setove proizvodi 15.000 radnika, a primaju platu nižu od republičkog proseka. Potrebno je da privlačimo tehnološki intenzivnije firme, koje će imati više potrebe za inženjerima. Trudimo se da to uradimo i pomažemo lokalnim samoupravama oko svih pitanja koja moraju da reše sa investitorima”, rekao je Patarčić.

pecinci 3

Automobilski klaster Srbije, koji broji 45 članica (42 proizvodne kompanije i tri naučno istraživačke institucije), radi intenzivno na uključivanju domaćih proizvođača automobilskih delova u velike lance dobavljača i njihovom povezivanju sa velikim evropskim proizvođačima automobila, istakao je direktor klastera Igor Vijatov. 

Nakon skupa u Pećincima, posvećenom mogućnostima za investiranje u autoindustriju na prostoru Vojvodine, planirani su i skupovi o mogućnostima ulaganja u poljoprivredu i prehrambenu odnosno farmaceutsku industriju, kao i završni događaj u Novom Sadu na kojem će se govoriti o najboljim praksama u promociji investicija i uvođenje standarda povoljnog poslovnog okruženja u vojvođanskim opštinama.

Stručnom skupu – Kako privuću investicije u vojvođanske opštine prisustvovala je, ispred opštine Odžaci, zamenica predsednika opštine, Biljana Cekić.

pecinci 10pecinci 5pecinci 6pecinci 7pecinci 8pecinci 9pecinci 4pecinci 13

 

......................................................................
izbori latinica
konkursi latinica
informator o radu latinica
kontakt centar latinica
informacije ojz latinica
euprava latinica
osobe sa invaliditetom latinicaobjedinjena procedura latinica
odluke latinica
budyet latinica

kap ulag baner

Baner-Odzaci-905x202

rfv

deca baner lat

zel savet lat

Моји Оџаци

Logo ROMACTED JP

SPG 002